Kitap-Evi Okur Mekanıdır

Kitap ve Dergi satış sitesi

Şair Tayyip Atmaca yeni bir e-dergi ile geliyor.

Yeni Bir e-Dergi “HECE TAŞLARI”


Şair Tayyip Atmaca yönetiminde “Hece Taşları” isimli yeni bir dergi yayın hayatına giriyor. Hece şiiri başta olmak üzere geleneksel şiirimizin temsilcisi olmak arzusunu dile getiren örnek sayı güçlü imzalar ile tanıtıma çıktı. “Hece Taşları” amaçları doğrultusunda düşünce ve edebiyat hayatımıza renklilik katacağa benziyor. Yolu açık olsun derken çıkış yazısını buraya alıyoruz.

“İnsanın insandan uzaklaştığı, sanatın, edebiyatın, sözün, erdemin içinin boşaltıldığı, paylaşmanın beklenti karşılığında yapıldığı bir zaman diliminden geçiyoruz.

İnsanların konuşarak anlaştığını bilmemize rağmen ne konuşarak anlaşabiliyoruz ne de susarak hal diliyle hal-i pürmelâli anlamıyor, anlatamıyoruz.

Üç beş kitap okumakla okur, beş on sayfa yazmakla Şair yazar olunduğuna inananların gerek dergi sayfalarında gerekse elektronik ortamda burunlarından kıl aldırmadıkları bir zamanda yeni bir söylemle Şiirin, sanatın, edebiyatın gelenekten beslenerek yeni sözler söyleyebilmenin bilinciyle yola çıkıyoruz.

Gerek kendi medeniyetimizin gerekse İslam medeniyetinin doğduğu topraklarda sözün en güzelinin Şiirle söylendiğini bir Şekilde bilmeyen Şair yoktur. Bu iki medeniyetin birbiriyle mayalandığı günden bugüne kadar önümüzü ışıtan, gönlümüzü aydınlatan binlerce söz ustaları olmuştur. Her nesil kendisinden önceki nesilden aldığı ilhamla kendi döneminin kültürüne, medeniyetine katkıda bulunmaya çalışmıştır.

Usta kimdir, çırak nasıl olunur, nasıl Şair olunur, divan nedir, divanı olan Şair ne demektir? Halk şiiri “devrini tamamlamış” kendini yetiştirememiş Şairlerin yazdıkları “ucube” Şiir mi? Bu Şiirin öncüleri kim vs. diye sözü sündürebiliriz.

Bu dergi Fuzuli, Baki, Yunus Eme, Erzurumlu Emrah, Bayburtlu Zihni, Âşık Şenlik, Karacaoğlan Abdurrahim Karakoç, Yetin Ozan, Dilaver Cebeci’den tutun da ömürleri boyunca geleneğin yaşaması ve yaşatılması için yazan binlerce Şairin yazarın açmış oldukları yolda yürüyerek geçmişle gelecek arasındaki bu bağda üzüm yetiştireceğiz ama Şarap üretmeyeceğiz.

Kendini geleneğin bir hizmet eri olarak görebilen ve bu yolda nefsinin üstüne basa basa yürüyenlerle yoldaşlık edeceğiz. İçinizden geçtiği halde yazamadığınız, yazsanız da yayınlatacak bir derdi bulamadığı Ağıt, Destan, Fahriye, Gazel, Hicviye, İlahi, Kaside, Koşma, Muhammes, Murabba, Naat, Nazire, Rubai, Tahmis, Taşlama, Tecnis vs. gelebilecek tarzlarda yeni sözleri olanlarla yeni Şiirler yazılmasını bunlarla geleneğe hizmet edenlerin eserlerini inceleyerek yeni okur-yazar alacaklara katkıda bulunmak istiyoruz.

Günümüzde söz konusu gelenekten beslenerek yazılan Şiirleri “ucube” olarak gören dergilerden farkımız olsun istedik. Bu farklılık gelenekten habersiz aklına gelen kelimeleri yan yana ya da alt alta dizerek Şiir yazdığını zannedenlerin dergisi olmayacağı gibi bir yanı ile gelenekten beslenmeyen Şiirlere de yer verilmeyecektir.

Ekli dosyada örneğini sunmuş olduğumuz dergi PDF dergi olarak yayınlanacaktır.

Her ayın başında düzenli olarak edebiyat dostlarına eposta olarak gönderilecektir.

Gelen her yazı Şiir mutlaka değerlendirilip yayınlanıp yayınlanmayacağı mutlaka bildirilecektir.

Bizimle bu yolda yürümek istiyorsanız en az üç Şiir ya da Şiir ve Şairle ilgili yazı bekliyoruz.

Eserlerinizin daha önce bir yerde yayınlanıp yayınlanması dikkate alınmayacaktır ama mümkün olduğunca yeni ürünlerinizi göndermeniz gerekmektedir.

Bu düşünce ve ilkeler doğrultusunda hareket edebilecek dostlarla bir kervan oluşturabilirsek yola koyulacağız.

Ne mutlu bu kervana katılacaklara…"

Diyen “Hece Taşları” dergisine tayyibatmaca@gmail.com e-posta adresinden erişilebilir.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
871 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 3°
Saat
Takvim