Kitap-Evi Okur Mekanıdır

Kitap ve Dergi satış sitesi

Hakan Samen

Hakan Samen
ch1ef-@hotmail.com
Şiir'e Vaktinde Gelenler
07/04/2014

            DENEMEYİ DENEMEK / Bekir Oğuzbaşaran

   “Denemeyi denemek” şair ve yazar Bekir Oğuzbaşaran’ın onbirinci kitabının adı. Deneme nedense hep hafife alınır olmuştur. Denemeyi Deneme içerik olarak hayatla edebiyatımızın bir türü olan deneme arasında ciddi ilişkiler arayan bir kitap. Kitaplardan yola çıkarak hayatı aradığı da ileri sürülebilir. Bakış açınız nasıl olursa olsun kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir eser.

   Değerli şair ve yazar Bekir Oğuzbaşaran’ın ilk kitabı 1983 yılında çıkan “Necip Fazıl’ın Şiiri” adını taşıyor. ilk kitabından bu yana 31 yıl geçmiş. Neredeyse bir insan ömrü. Yazarlığa bir hayatı adamak kolay olmasa gerek. Yazar Bekir Oğuzbaşaran yazarak, üreterek ömrünü geçirmekten keyif alan yazarların başında geliyor. Bu birikim ve anlayıştan olsa gerek 188 sayfalık bu eseri bir oturuşta kolayca okuyabiliyorsunuz. Eser romantik kitap’ lar arasında çıkmış.

            SURA / Atila Er

   Birçok dergiden imzasını tanıdığımız Atila Er, 1990 ve 2011 yılları arasında yazdığı şiirlerini SURA ismiyle toplamış. Romenceye ve Azerbaycan Türkçesine çevrilen şairin pek çok ödülü de bulunuyor. Kitap sekiz bölümden oluşurken 528 sayfalık geniş bir hacme erişmiş. Şiirlerinde ağırlıklı olarak insanın, yalnızlığı ve hiçliğini işleyen şair, kendine özgü bir şiir anlayışı üzerinde ilerlemek istiyor. Şairin Dansöz isimli şiirini örnek olarak sunmak istiyoruz.

yaşlı dansöz

son dansına soyunuyor

kendisine ayrılan odasında

oda bir çift göz

yılların yorgunluğu

göz altlarında

 

sahnede dönüyor dansöz

şıkır oynuyor kırıtarak

oysa kalbinde ne ateşler yanıyor

ah, kimsecikler bilmiyor

içindeki anneyi

 

Sura”, Babıali Kitaplığı’nda çıkmış.

 

            SÖZ DEMİ / Bekir Oğuzbaşaran

   Çayın demi olur da sözün demi olmaz mı?

   Demlenmemiş çay nasıl ham kalırsa, demlenmemiş sözde ham kalmış demektir. O halde sözü de çay gibi demlemek lazım. Sözün demlenmesi için şairin şiiri üzerinde döne döne durması gerek. Ses, anlam, duygu, düşünce, musiki ve hayâl bakımında kıvamını bulmamış söze şiir denebilir mi?

   Yemekteki lezzet bile bir kıvam meselesi değil midir? Roman için “zaman sanatı” diyorlar. Şiir başka bir şey midir sanki? İnsanı yaşatan nasıl kan ise, sözü, kelamı ölümsüz kılan da onun özsuyu, kanı, demi değil midir?

   Söz deminde şair Bekir Oğuzbaşaran’ın elli yıllık ömründen damıttığı şiirlerinden bir demet bulacaksınız. Beğeneceğinizi umarız.

 

Okunu atmadan kırılmış bir yay

hedefi şaşırmış mızrak gibiyim

 

Bir metruk istasyon, çöl ortasında

Suları çekilmiş ırmak gibiyim

 

Oğuz dayanak yok Allah’tan gayrı

Okunmaz kitaba kaynak gibiyim...

 

Eser Romantik Kitap’lar arasında çıkmış ve ikici baskıyı yapmış.

 

         TÜRKİYE’NİN KADERİ / Süleyman Kocabaş

 

   Siyasi literatürümüzde sık sık kullanılan iki beylik söz şunlardır: “Tarih kendisinden ders alınmazsa tekerrür eder.”, “Roller aynı figüranlar değişik.”

   Tarihimizde, bu “tekerrür” ve figüranlık” örneğinin en çarpıcı bir örneği Mustafa Reşit Paşa-Mustafa İsmet Paşa (İnönü) ikilisinin şahsında yaşayan siyasal olaylar olmuştur. Yazara göre bu iki şahsiyetin dönemleri pek çok açıdan benzerlik gösteriyor. Sebepler aynı olunca sonuçlarda aynı oluyor. Dolayısıyla ülkelerin kaderlerinin geçmişte yaşanan olaylardan ders almamakla ilgisini ortaya koyuyor yazar. Bir rafı dolduracak düzeyde kitapları olan yazarın bu eseri 59’uncu kitabı oluyor.

   Yazar kitabında yalnızca geçmişte yaşanmış olayların sebeplerini ortaya koymuyor, geleceğe ilişkinde çeşitli uyarılarda bulunuyor.

   Kitap yazarın kendi yayını.Paylaş | | Yorum Yaz
2188 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 15° 5°
Saat
Takvim